24 Mayıs 2015 Pazar

Kore'nin Güzellik Anlayışı

Çok uzun bir aradan sonra tekrar merhaba..
Kgsp ve yemeklerle ilgili yazı yazmaya devam edeceğim ama öncelikle bu konuya değinmek istedim sevgili arkadaşlarım.

Esasında Kore'nin olumlu olumsuz her yanını anlatmak istiyorum. Kore hakkında bildiğim olumsuz çok fazla şey var. Fakat bunu burslu bir öğrenci olarak tabiri caizse 'ekmeğini yediğim ülkeye' ihanet etmek gibi hissediyorum. Ama Korelilerin güzellik anlayışlarından bahsederken her şeyi anlatmak zorundayım ve Kore'deki güzellik sektörünün eleştirdiğim yönleri var. Bu nedenle bu aşamada hepsini sizlere aktaracağım.

Güney Kore, dünyada estetik oranının en yüksek olduğu ülke olarak biliniyor. Asya'nın ve dünyanın dört bir yanından estetik ameliyatı olmaya gelen binlerce yabancı var. Neden bu kadar estetik oluyorlar sorusuna gelmeden önce, doğal güzellik anlayışlarından söz etmek istiyorum.

Koreliler her Asyalı gibi beyaz cilt seviyor. Öyle ki cilt beyazlatmak için bile kimyasal birtakım işlemlerden geçenler var. Kimileri de kozmetik ürünlerle bu beyazlığı sağlamaya çalışıyor. Asyalı turistlerin yaz günü şapkalar, gözlükler, şemsiyeler hatta uzun kollu t-shirtlerle gezmelerinin de tek sebebi, güneşten yanmak istememeleri. Bunun geçmişten gelen bir kültürle günümüzde moda haline geldiğini daha önceki bir yazımda kısaca açıklamıştım.

Beyaz tenden sonra, Koreliler açık kahve saçları da çok seviyorlar. Sarı saç her ne kadar dikkat çekse de, daha doğal olduğu için genelde açık kahve tonlarını tercih ediyorlar. Bu ayrıca ciltlerini de daha beyaz gösteriyor.

Zayıf olmak Kore'de de önemli. Zaten ülkede pek fazla şişman yok ama özellikle kızlar 'chopstick' bacak diye tabir edilen çubuk gibi bacaklara sahip olmak için sürekli diyet yapıyorlar. Mağazalarda öyle bedenler var ki, çocuk bezi mi şort mu ayırt edemiyorsunuz.

Ve moda...
Modanın kalbi New York'ta mı yoksa Milano'da mı atıyor artık emin değilim. Özellikle gençlerde inanılmaz bir moda düşkünlüğü var. Türkiye modasının hızıyla arasında tam 8 ay fark var. Kore'de çoktan demode olan bir şey Türkiye'ye anca geliyor. Erkekler neredeyse kızlardan daha ilgililer. Clutch diye tabir edilen bize göre kadın el çantalarını bir erkekte çok rahat görebilirsiniz. Stylish görünmek, tarz görünmek çok önemli. Ve gerçekten bu işi çok iyi başarıyorlar. Hele markalar... Kore'de tam bir marka çılgınlığı var. Çok pahalı olan, bizim mağazalarına bile girmekten çekindiğimiz markalardan alışveriş yapıyorlar. Paraları olmayanlar bile yemeden içmeden para biriktirip o markaya sahip olmaya çalışıyor. (Kore gerçekten müthiş kapitalist bir ülke. Canınız sıkılmasın diye politika, ideoloji, tarih falan kasmıyorum ama anlatacağım çok şey var aslında.)
Kore'de erkekler de saçlarında farklı tarzlar deneyip boyatıyorlar. Pembe, mavi, sarı, yeşil, beyaz... Hiç fark etmez. Tarz olmanın kadını erkeği yok. Her şey unisex. Kore'yi tanımıyorsanız "öyle şey mi olur?" dediğinizi duyar gibiyim. Oluyor. Hatta bana göre çok güzel oluyor. Açıkçası renkli saçlı güzel giyinmiş Asyalı bir erkek bence çok maskülen,yakışıklı ve çekici olabilir. Altını çiziyorum Asyalı. Bu kesinlikle batılı bir erkeğe yakışacak bir tarz değil.

Cilt, saç, giyimden bahsettikten sonra gelelim estetiğe..

Animeleri bilirsiniz değil mi? Hepimiz Pokemon'la büyüdük sonuçta. Nasıldı oradaki erkekler? Ve özellikle kadınlar? Kocaman göz, V şeklinde çene, keskin hatları olan burun, minik bir yüz, uzun bacaklar, büyük göğüs ve ince bel.. Hah işte tam olarak bundan oluşuyor Kore'deki güzellik anlayışı. Batılıları çok beğeniyorlar ve öyle olmaya çalışıyorlar. Model olan, süper güzel bir arkadaşım bile bana "sen batılısın asla senin kadar güzel olamam" demişti. Ben ise gördüğüm her Koreli'ye bu düşüncenin ne kadar yanlış olduğunu anlatıyorum ve anlatmaya da devam edeceğim.
Gelelim ameliyatlara..

Göz kapağı ameliyatı Kore'de en çok yapılan ameliyat. Gözleriyle ilgili kompleksleri olduğunu kendileri söylüyorlar. O yüzden rica ediyorum bir Asyalı gördüğünüzde elinizle gözlerinizi çekiştirmeyin. Bu onlar için çok saygısızca bir hareket. Zaten Asyalıların gözleri çekik değil düşük kapaklı. Kapağı bir miktar kestiriyorlar ve ta-daaa daha büyük bir göz. Göz altlarına madde enjekte ettirip oradaki deriyi şişirterek daha da ileri gidenler de yok değil. Ayrıca estetik dışında circle lens denilen ve göz bebeğini büyüten lenslerden kullanıyorlar.

Burunları: Burunları ise alçak olduğu için içerisine bir madde yerleştirilip kemikli burun haline getiriliyor.

Gelelim yüze. Koreliler, bol yanaklı, genetik olarak da kafaları bize göre büyük yapıdalar. Oysa ki onlar, küçük, minicik yüzleri seviyorlar. Miranda Kerr'in bu kadar sevilmesinin bir sebebi olmalıydı değil mi? hahah. Bu nedenle çene kemiklerini törpületerek, deri altına birtakım maddeler enjekte ettirerek suratlarını küçültmeye çalışıyorlar.

Uzun bacaklar... Yok korkmayın. Bunun için bir estetik yöntemi henüz yok. Koreliler yine yapı olarak, oldukça uzun gövdeli ama kısa bacaklı insanlar. Hatta bu nedenle otururken çok uzun sandığınız biri ayağa kalktığında sizi şaşırtabiliyor. Buna çare olarak, topuklu ayakkabılar, ayakkabının içine konulan extra tabanlar, kızların diz üstü çoraplarla yüksek bel etekler giymeleri vesaire bulunmuş. Diz üstü çorabın da Asya'da neden bu kadar kullanıldığını da böylece anlamış oldunuz.

Göğüs içinse, bildiğiniz ameliyatlar yapılıyor. Ama o kadar ince beli nasıl yapıyorlar henüz öğrenemedim. Mutlaka bununla ilgili de yapılan bir şey olmalı.

Size örnek olarak birkaç estetikli ve estetiksiz fotoğraf koyacaktım ama bir gazeteci olarak kimsenin kişilik haklarına saygısızlık etmek istemem. Sansürlenmemiş bir fotoğrafı sahibinden habersiz kullanmak hoşuma gitmiyor. İsterseniz internette bununla ilgili birçok fotoğraf mevcut. Merak edenler araştırıp bakabilirler.

Tüm bunların yanında, Kore bu konuda ikiye bölünmüş durumda. Bir grup da yapılan bunca estetiğin saçmalık olduğunu, herkesin fabrikadan çıkmış gibi birbirine benzeyen biyonik insanlara dönüştüğünü düşünüyor. En azından benim yakın çevrem bu kişilerden oluşuyor.

Suç kimin? Arkadaşlar ne yazık ki Kore'de güzel olmak çok önemli. Güzelseniz her işiniz rast gidebilir. Çoğu zaman kişiliğinizin önüne geçiyor. Ve Kore'de bizdeki 'yazık günah' anlayışı olmadığı için çirkin insanlar acımasızca eleştiriliyor. Doğal görüntünüz sizin suçunuzmuş gibi aşağılanabiliyorsunuz. Tabii ki bir genellemeden söz ediyorum. Özellikle dindar kesim bu durumlardan tabii ki kaçınıyor. Ama güzellik her şekilde çok önemli. Sanıyorum ki bu yüzden, -ve tabii ki kapital düzenden- insanlar güzelleşmeye(!) çalışıyorlar.

Batılılara gelince. Aynı ameliyatları olup onlara benzemeye çalışanlar var. Ya da ameliyat olmadan, makyaj, lens vb şeylerle bunu deneyenler var. Koreliler batılılaşmak için bunları yaparken batılılar neden yapıyor ki?

Her neyse..
Bu konu da bu kadarlık yetsin arkadaşlarım.
Gitmeden hepinize Tarkan'dan gelsin: Başkası olma, kendin ol. Böyle çok daha güzelsin. ... Bkz: --> https://www.youtube.com/watch?v=qfk5O4RaifU

Haydi hoşçakalın!!

17 yorum:

 1. Ablam bildiğim kadarıyla bel için Victoria's Secret mankenlerinin yöntemini kullanıyorlar. Bu da kaburga kemiklerinden en sondakini aldırmak tarzı bir oerasyondu yanılmıyorsam :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Victoria's Secret mankenlerinin böyle bir şey yaptığını sanmıyorum çünkü onlar estetiksiz ya da maximum bir estetikli ve bel kıvrımsız olmalarıyla meşhur. Ama bu dediğin yöntem doğru olabilir, bilemeyeceğim bilimsel gerçekliği var mı. Ama korkunçmuş haha.

   Sil
  2. Haha kesinlikle korkunç. Olabilir doğrudur Amerikada bir grubun yaptığını hatırlıyorum ama VS değildir belki

   de.https://youtu.be/Ujx7N_uXs4M

   Bu video estetiği çok güzel anlatmış :D

   Sil
  3. Bence güzeller böyle şeyler yapmalarına gerek yok. Onların içinde de farklı yüz hatları vr gözler oluyo. Hem her güzek kadın bu tarz özelliklere sahip olcak diye bişe yok

   Sil
  4. Gözleri ya da herhangi bir yeri şöyşe böyle demek bile yanlış kalp kırmak eleştriemk ne kadar kolay oldu artık çok üzücü

   Sil
 2. Offf okurken daral geldi. Korelileri çok seviyorum; ama iyiki orada doğmamışım dedim paylaşımını okuyunca. Blogunun izleyici gagetine baktım ama bulamadım. İzleyici gageti eklersen paylaşımlarını daha kolay takip edebiliriz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Özlem^^
   Blog işlerinden pek anladığım söylenemez bilmiyordum öyle bir şey olduğunu. Akşam biraz kurcalayayım becerebilirsem yapacağım hemen..

   Sil
  2. sanıyorum izleyici gadgeti eklemeyi başardım. sayfanın sağında olması gerekiyor. dediğiniz bu değilse değiştireceğim?

   Sil
  3. İrem abla instagram adresini verebilir misin

   Sil
 3. Merhaba ben Ece!Lise üçüncü sınıf öğrencisiyim ve Güney Kore de ya okumak ya da orada çalışmak istiyorum aslında daha çok çalışmak istiyorum .Amacım , İstanbul da olan iyi bir üniversitenin hukuk bölümünü kazanmak . İnternette Kore ile ilgili bir çok araştırma yaptım ama senin kadar detaylı bilgi veren -açıkcası senin verdiğin bilgiler daha gerçekci geldi bana- bir site blog vs. bulamadım .Lütfen benimle iletişime geçer misin? Şimdiden teşekkürler ,hayatın musmutlu ve günlerin güneşli geçsin ^.^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Buraya eğer ki iletişime geçmek istersen diye (tüm temennim bu aslında ) instagram adresimi bırakıyorum .
   @cliecey

   Sil
  2. Buraya eğer ki iletişime geçmek istersen diye (tüm temennim bu aslında ) instagram adresimi bırakıyorum .
   @cliecey

   Sil
 4. Merhaba ben Ece!Lise üçüncü sınıf öğrencisiyim ve Güney Kore de ya okumak ya da orada çalışmak istiyorum aslında daha çok çalışmak istiyorum .Amacım , İstanbul da olan iyi bir üniversitenin hukuk bölümünü kazanmak . İnternette Kore ile ilgili bir çok araştırma yaptım ama senin kadar detaylı bilgi veren -açıkcası senin verdiğin bilgiler daha gerçekci geldi bana- bir site blog vs. bulamadım .Lütfen benimle iletişime geçer misin? Şimdiden teşekkürler ,hayatın musmutlu ve günlerin güneşli geçsin ^.^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ece :)
   Umarım hayallerini gerçekleştirmene biraz da olsa faydam oluyordur.
   Benimle buradan iletişim kurabilirsin, tam olarak ne için bunu istediğini pek anlamadım ama :)
   Sevgiler..

   Sil
 5. Merhaba İrem ben burada Türk Dili ve Edebiyatı okuyorum ve Kore'de bunumla ilgili bir bölüm var mı yada yüksek lisan için nasıl başvuru yaptın. Bu konu ile ilgili yardımcı olursan cok sevinirim. Bu arada bloğun çok güzel.

  YanıtlaSil
 6. Merhaba İrem ben burada Türk Dili ve Edebiyatı okuyorum ve Kore'de bunumla ilgili bir bölüm var mı yada yüksek lisan için nasıl başvuru yaptın. Bu konu ile ilgili yardımcı olursan cok sevinirim. Bu arada bloğun çok güzel.

  YanıtlaSil
 7. abla ya resmen adam akılı doğalık yok ya acaba koredeki en uzun boyu kaç civarında ya

  YanıtlaSil