5 Kasım 2014 Çarşamba

Kore kültürü-1

Doğu kültürü hakim olan Kore'de işler biraz bizdeki gibi yürüyor.
Ataerkil aile yapısına sahip Koreliler için saygı da çok önemli. Tanımadığın insanlara, büyüklere, rütbe olarak büyük kişilere ve eşinize saygılı olmanız gerekli.
Bunun ilk adımı dilden başlıyor.

Korece'de üç çeşit hitap var. Samimi, samimi saygılı ve saygılı. Yaşlı birine samimi dili kullanırsanız bu sizin için hiç iyi olmaz.(yabancı olduğunuz için genelde hoşgörülüyor) Ayrıca ünvanlar da çok önemli. Çok fazla farklı çeşit ünvan var. Kadınlar yaşça büyük kadınlara on-ni, erkekler yaşça büyük erkeklere h-yong demek zorunda. Kadınlar yaşça büyük erkeklere op-pa, erkekler yaşça büyük kadınlara nu-na demeli. Okulda sizden sınıfça üstte birisine başka, iş yerinde sizden rütbece üstte birisine başka hitap şekli var. Kız kardeş başka erkek kardeş başka, baba tarafına başka hitaplar anne tarafına başka hitaplar var. Evli insana başka, evli olmayıp yaşlı olan insana ise yine başka kelime kullanılıyor. Yani herkesin yerini ve rütbesini bilmesi çok önemli.

Dilden sonra hareketlere dikkat etmeniz gerekli. Örneğin alışveriş yaparken parayı iki elinizle uzatmalısınız(bunu birçok şeyde yapın, bardağınıza biri su doldururken de bardağınızı iki elinizle tutun). Birlikte soju (Kore'nin geleneksel alkollü içkisi) içtiğinizde içkileri karşılıklı birbirinize doldurmalısınız(kendi kendinize değil). Ve yaşça sizden büyük birisiyle içiyorsanız içerken kafanızı yana çevirmeli, hatta mümkünse elinizle içkinizi kapamalısınız. Yine yaşça küçükseniz kadeh tokuştururken bardağınızı aşağıda tutmanızda yarar var. Selamlaşırken bizler gibi haldır huldur sarılma ve öpme yok. Karşılıklı eğilme ya da kafayı hafifçe öne eğme yeterli. Koreliler ten temasını pek sevmiyorlar. Yalnızca eşiniz veya çok yakın arkadaşınızı öpmeniz sizin için daha iyi olur. Tren dolu olsa bile yaşlılar için ayrılmış bölgeye oturmayın(Koreli yaşlılar çok sinirli).
Ayrıca yolda birine çarptığınız zaman iki eli çene altında birleştirip özür dilerseniz de puanları kaparsınız.

Son olarak ataerkillikten kısaca söz edeceğim. Kore'de kadının Türkiye'dekinden daha değerli olduğunu düşünmekle birlikte eski geleneklerin etkilerinin hala sürdüğünün de farkındayım.
Örneğin Koreli kadınların beyaz tenli olmak için uğraşmasının hikayesi(bu kültür Japonya'da da var) çok eski zamanlara dayanıyor. Şöyle ki eskiden beyaz kadın asil kadın idi. Çünkü evinden dışarı çıkmayıp güneş ışığı almamış kadının rengi kararmazdı. Böylece ten renginden asaleti belirleyebilirlerdi. Yani evde oturan kadın asil olurdu. Şimdi ise beyaz tenli olmak yalnızca güzelliği simgeliyor. Günümüzde birçok Koreli bu hikayeyi bilmiyor. İrem Hanım farkıyla bunu da öğrenmiş oldunuz köftehorlar heheh.
Ayrıca Kore'de içki içen kadınları ayıplamıyorlar -hatta sarhoş kadınları çok sevimli buluyorlar- bunun tam zıttı olarak sigara içen kadınların da çok basit olduklarını düşünüyorlar.

14 yorum:

 1. İrem abla soju güzelmii ����

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. rakı kadar sert değil, acı işte alkol sonuçta. Votka gibi diyebilirim. Güzel mi?Bence evet.

   Sil
 2. İrem Hanım merhaba,
  yazılarınız çok tadında, çok da güzel anlatmışsınız.

  benim yardımınızı rica ettiğim konu şu ki ;
  dünyayı keşfetmeye çalışan, gönlünü yeni yerler görmeye yeni kültürler tanımaya adamış biriyim. şimdiye kadar Avrupa'nın dışına çıkamadım sebebiyse yanıma uzaklara gidebilecek kadar hevesli bir arkadaşımın olmayışı.
  güney Kore sinemasına düşkünlüğüm ve kültürüne olan merakımdan dolayı uzun süredir, uygun bütçeli planlar aramaktayım. Seul en çok görmek isteğim yer.
  tek başına bir bayan olarak seul yoluna çıksam bir sorunla karşılaşır mıyım? doha aktarmalı Qatar hava yollarına ait ucuz uçuşlar mevcut siz bu güzergahı hiç kullandınız mı acaba? genel anlamda Seul oldukça güvenli bir yer sanırım, ingilizcem çok iyi değil, e ne işin var demezsiniz umarım :) ben bunları çok büyük bir sorun olarak görmemekle birlikte sadece cesaretsizlikten kaynaklı sorun yaşıyorum.. Uzak oluşu tamamen farklı bir kültür oluşu tek başına bir bayan oluşum yetersiz dilbilgimle birleşince üstüme üstüme geldi :)
  umarım sizi sıkmadan yardımınızı alabilirim, şimdiden çok teşekkürler

  YanıtlaSil
 3. Merhaba Nilay Hanım^^,
  Sizi çok iyi anladım, fakat tereddüt edeceğiniz hiçbir şey olmasın. Öncelikle Koreliler de İngilizcede çok iyi sayılmazlar. Derdinizi anlatabileceğiniz kadar İngilizceniz varsa hiç problem yok. Güvenlik açısından kefil olabilirim, tabii ki dikkat etmekte fayda var ama Kore Dünyanın en güvenli ülkelerinden. Uzak olmasına da takılmayın uçakla her yer yakın artık , indiğinizde hala türkiyeye bir saat uzak gibi hissediyorsunuz. Ben şimdiye kadar direk uçuş kullandım hep THY ve Korean. Ama qatar ve Emirates Kore için hesaplı ve güzel hava yollarından diye duydum. Emirates daha iyi sanırım. Bir sonrakinde onu kullanmayı düşünüyorum ben de.
  Koreye geldiğinizde kafanızı yalnızca metro karıştırır onun da bir telefon uygulamalık işi var. Subway app indirin sorun çözülsün^^ sıkıntı yapacağınız hiçbir şey olmasın içinizde kalmasın ve hayatın ne getirceği belli olmadığı için ertelemeyin derim. Şimdiden keyifli geziler , umarım eğlenirsiniz~~

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Irem hanım tekrar merhaba

   Dün itibariyle kendiminde şok olduğu ve inanamadıği :) etihad havayollarindan 10 eylul 2016 ya seul e iki kiz arkadas bilet aldık :)

   10 günlük bir sürec hesapladık arada japonya ya da gitmek istiyoruz cünkü sizden yine yardim rica edecektim..

   Tokyoya 590 tl civari falan ucaklar fakat jeju air diye bir havayolu sirketi seul -osaka gidis donus 62 tl gozukuyo siteye yonlenince 240.000 won gosteriyo rakami

   Bu won olayini ben cok cozemedim bahsettigim sirket acaba bagajsiz fiyat falanmi veriyor

   Sil
  2. Merhaba Nilay Hanım öncelikle seyahatiniz hayırlı olsun^^ dediğiniz durumu ben de yaşıyorum. O ya vergisiz hali ya da müşeriyi çekmek için gösterilen fiyat olmalı. Ne yazık ki en son vergili halini kontrol etme iz lazım tüm biletlerin :(

   Sil
  3. irem hanım gerçekten çok teşekkür ederim yardımlarınız için,

   sizi son kez rahatsız etmek adına sorum olacak :)

   birkaç gündür otel bakıyoruz, merkez olarak myeong-dong adlı yeremi yakın olmak gerekir yada hangi semt veya bölgede bakmalıyız?

   çeşitli bloglar ve sitelerden görülmesi gereken yerler yazılmış ama sizinde ekstrem bir tavsiyeniz varmıdır?

   cvp verme inceliğini herdaim gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim :)

   Sil
 4. Merhaba. Adım Büşra. Üniversite öğrencisiyim ve Kore de lisans eğitimi almak istiyorum. Neler yapmam gerekir. Yanıtlarsanız çok mutlu olurum.

  YanıtlaSil
 5. Merhaba irem abla benim sanaa sorum var. Korece öğrenmek çok zor bişiymi çünkü bende öğrenmek istiyorum ve konuşabilmek istiyorum ama nasıl öğrenirim pek bilemediğim için sana sormak istedim yanıtlarsan çok mutlu olurum������ bide �� güzelmi?

  YanıtlaSil
 6. Merhaba irem abla benim sanaa sorum var. Korece öğrenmek çok zor bişiymi çünkü bende öğrenmek istiyorum ve konuşabilmek istiyorum ama nasıl öğrenirim pek bilemediğim için sana sormak istedim yanıtlarsan çok mutlu olurum������ bide �� güzelmi?

  YanıtlaSil
 7. Canım bende kardeşimle 1 ay sonra Kore'ye gitmeyi düşünüyorum.Fakat benim ne ingilizcem ne de Korecem iyi :)
  Alşveriş yaparken işime yarayacak birkaç kelime yazar mısın?

  YanıtlaSil
 8. Canım bende kardeşimle 1 ay sonra Kore'ye gitmeyi düşünüyorum.Fakat benim ne ingilizcem ne de Korecem iyi :)
  Alşveriş yaparken işime yarayacak birkaç kelime yazar mısın?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tuğba abla-hanım (nasıl hitap etsem bilemedim :)) alışveriş yaparken yada dışarda gezerken koreli biriyle konuşurken kullanmanıza yardım olucak çok güzel bi kitap var. ben D&R dan aldım başka kitap mağazalarında var mıdır bilemem. fiyatıda çok uygun 10 tl ydi yanlış hatırlamıyorsam. içeriği çok güzel kullanacağınız yerlere göre bölümlere ayrılmış. mesela havaalında ne yapmanız gerekir ne söylemeniz gerekir yazıyor. yine biriyle ilk tanıştığınızla konuşucağınız şeyler yazıyor. harfleri okumayı bilmiyosanız dert etmeyin altında nasıl okunacağı yazıyor ha telaffuzunuzdan dolayı okumak istemezseniz karşınızdakine gösterebilirsiniz. çok kullanışlı boyutlarıda heryerde yanınızda taşımak için çok uygun eminim çok yararı olur .adı korece gezi ve konuşma rehberi olarak yazılı hazırlayanda derya çelik ışık bi bakın derimm :)

   Sil